Yazı Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 00:35
 
ÖZGÜR PATİLER
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Kediler... 

Enteresan canlılar...Onları hep sevmişimdir. Oğlum Görkem’in büyük bir hevesle sahiplenip sonra bana armağan ettiği Arya ve Mira’dan sonra kedili yaşamım pati sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. 

En çok hangi yönünü seviyorsun? diye sorarsanız 

“Narkörlük” diye yaftaladığınız huyları var ya, ben ona tam bağımsız özgür ruhlarının dışa vurumu derim ve en çok da bu yönlerini severim. Sadakat ve biat alışkanlığı olmayan, nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilmeyen her canlıya özel saygı gösteririm. 

Pisiler....yumuşacık tüylerini okşamak...mırıl mırıl mırıldanmalarını dinlemek...ne keyiflidir. Huzurun ta kendisi. 

Pisicikler sevilmekten, okşanmaktan çok hoşlanırlar ama istediklerinde... 

Sevmek istersiniz gel dersiniz gelmezler hatta inatla çağrılarınızı duymazdan gelirler sizi yok sayarlar neden mi ? Özgür ruhları o dakika sevilmek istememiştir. Şimdi “nankör kedi yediği önünde yemediği arkasında, kumunu her gün temizliyorum ama sevmek istediğimde gelmiyor” diyerek nankörlük damgası mı vuralım ? Köle mi yahu ? Gel deyince gelsin git dediğinizde gitsin... 

Onlar gerekirse tek başlarına özgürce sokaklarda yaşayabilirler, avlanarak beslenirler, bir kuytuda kıvrılıp uyurlar rakipleriyle savaşırlarlar, zorluklarla mücadele ederler. Cesurdurlar. Daha iyi şartlarda, daha konforlu yaşamak, leziz mamalar yemek, varaklı koltuklarda saltanat sürmek için asla yalakalık yapmazlar, taviz vermezler. Müdana etmemek gibi değeri biçilemeyen onurlu bir karaktere sahiptirler ! Yani kısaca siz olmasanız da olur. 

Onların fıtratında başına buyruk yaşamak var, siz buna nankörlük diyecekseniz siz bilirsiniz. Yemeğini suyunu verdin kumunu temizledin diye sizin emrinize amade olacak değiller ya ! 

Tam bilgisayarın önüne geçtiniz çok önemli bir çalışmanın eşiğindesiniz sizin pisicik hoop bilgisayarla sizin aranızda sevilmeye hazır. O an canı öyle istemiştir..sevilme zamanı .. sizin durumunuzdan ona ne...iteklersiniz o inatla tekrar gelir. 

Evinize dönüşte arabanızın gürültüsünden sizin geldiğinizi hemen algılar, koşarak eve gelir kapıda sizi karşılar ama öyle kuyruğunu hızlı sallayarak coşkuyla değil, asil duruşuyla kuyruğunu hafifçe sağa sola sallayarak. Kediler ev sahiplerine değil yaşadıkları mekana bağlıdırlar diyenler var. Evin esas sahibi odur eve her gelen ise misafirdir. 

Canı istediğinde bacaklarınıza önce burunlarını değdirip daha sonra da yanaklarından kulaklarına kadar sürterek kendilerini size okşatmaya çalışırlar. Aslında bu bir selamlaşma bir muhabbet yöntemidir. Bu hareket kedi dilinde " selam arkadaşım , keyfin nasıl ? neler yapıyorsun?" demek oluyor. Sizi sevdiğini ve size güvendiğini gösterir. Ayni zamanda birlikte oynamak için davettir. 

Gözgöze geldiğinizde iki gözünü de kapatarak gözlerini kırpıyorsa bunun da tercümesi “seni seviyorum” demek oluyor. Sırt üstü yatıp bir sağa bir sola yuvarlanıyorsa size cilve yapıyordur. Mesajın anlamı ise “istersen sevebilirsin”dir. 

Bazen dakikalarca okşayıp sevdiğiniz kedi birdenbire sizi hafifçe ısırıp kaçar. Sakın bunu da nankörlük olarak nitelendirmeyin . O sadece hafifçe ısırarak şaka yapmıştır. Muziptirler. Bazen çok mutlu olduklarında ya da size hayranlık duydukları zamanlar bir yerlerinizi ısırıp, dişlerinin arasında hafifçe bir süre tutarak beklerler. Bunu kedi öpücüğü olarak kabul edebilirsiniz 

Kuyruğa dikkat ! 

Eğer kuyruk dik ve ucu hafif kıvrıksa heyecanlı olduğunu belirtir. Eğer uyku sırasında kuyruk ağır ve elit bir şekilde sallanıyorsa rahatlamıştır ve keyfinin yerinde olduğunu gösterir. Eğer kuyruk hafif sallanırken kulakları da geriye yatırmışsa bir sonraki hareketi öne doğru saldırmak veya koşmak olacaktır. Hedefe kitlenmiştir. 

En değerli şey avladıklarıdır. Avlarını gururla size getirerek hem marifetlerini göstermek hem de size hediye vererek avlarını sizinle paylaşmak istiyor olabilirler. Başarısı için övgü beklemektedir. 

Kediniz evinizin çeşitli yerlerine çişini yapıyorsa nankör kedi pis kedi diye düşünmeyin. Bu davranış onun özgürlük ilanıdır. Muhtemelen egemenlik haklarını ihlal edebilecek rakipler söz konusudur ve o da kendine ait yaşam alanını işaretleyerek belirlemek zorundadır. 

Kediniz pencereden dışarı bakıp uzun uzun miyavlıyorsa ; Senin arkadaşlığın bana yetmiyor sıkıldım artık dışa açılmak istiyorum , sosyalleşmek, başka arkadaş edinmek istiyorum demek istiyordur. Sizden daha iyi bir oyun arkadaşı ya da daha konforlu bir yaşam alanı bulursa geri dönmeyebilir de .”Vay nankör kedi” dediğinizi duyar gibiyim...Hayatının sonuna kadar sizinle yaşamaya mecbur mu ? 

Belki biraz bencillik diyebiliriz ama o bu söylemlere hiç aldırmayacaktık. “Canım ne isterse onu yaparım” özgürlüğü onun mutluluğu için yeterlidir. Hesapçı değillerdir. Hayat kısa, onlar için beklenen yaşam süresi bizden daha çok daha kısa. Özgürlük hesabından cömertçe harcama yapar. Şu kısa ömrünü başkalarını mutlu etmek için mi geçirsin yani? Anı yaşamak felsefesine uyum tam ! 

Kıssadan hisse, mutlu olmak istiyorsnız ne başkaları için yaşayın ne de başkaları sayesinde... 

Mutluluğun sırrı özgürlüktür, özgürlüğün sırrı ise cesarettir. Tukidides

 
Etiketler: ÖZGÜR, PATİLER,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KORONAYI BEKLERKEN
İSPANYOL GRİBİ ve KISSADAN HİSSE
COVİD-19 ve PULMONER REHABİLİTASYON
KORONADAN MESAJ VAR !
SAVAŞMAYA HAZIR MIYIZ ?
Yengeç zihniyetli kişilerden uzak durmalı
OBEZİTE ÖLÜM NEDENİDİR
Ekonomi Sınıfı Sendromu
İKİGAİ ... Japonların Asırlık İlginç İdeolojisi
MUCİZE DOKTOR
BİRBİRİNDEN İLGİNÇ ENTERESAN MESLEKLER
Küçük Bedenler, Büyük yükler
DİJİTAL BAĞIMLILIK... Belki de siz bir bağımlısınız !
Kadın katliamları ve Genovese Sendromu
ÖRDEKLEŞENLERDEN MİSİNİZ ?
Kırık Kalpler
GÜNÜMÜZÜN BÜYÜK TEHLİKESİ ; OBEZİTE
TEPEDEKİ KİFAYETSİZ MUHTERİSLER
CAM TAVAN ; PİRELER VE KADINLAR
Hiç Katil Olduğunuzu Düşündünüz mü ?
YÖDAK ‘ın Önemli Konuğu : CEENQA
KANSER TEMBELLERİ SEVİYOR
YAŞLANMAK GÜZELDİR
KADIN İSTERSE ...
KARPAL TÜNEL SENDROMU
Kediler CAN'dır..
EGZERSİZ İLE YÜKSEK TANSİYONUNU DÜŞÜRMEK MÜMKÜN
Mekanik Bel Ağrısı
En Çok Öldüren Hastalık : Kalp Damar Hastalıkları
DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMPOZYUMUNDAN ÖZETLER
Engelli olmak ,hayatı yaşamak için engel değildir.
MEDTİS 2018’den geriye kalanlar
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR
SAĞLIK İÇİN DUMANSIZ BİR DÜNYA
SAĞLIKTA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
Hemipleji veya İnme hakkında genel bilgilendirme...
Sağlık kumbaranız ; Hareket
Kıbrıs’ımız , turistler için neden “sağlıklı yaşam adası” olmasın?
GÜNEŞLENSEK Mİ ? GÜNEŞLENMESEK Mİ ?
SAĞLIKLI , AKTİF ve BAŞARILI YAŞ ALMA
Doğru tercihle ilgili öğrencilere birkaç öneri...
MÜKEMMELLİYETÇİ KİŞİLİK ve HAYALET HASTALIK
DÜNYADA 3. ÖLÜM NEDENİ ; KOAH
YÜZYILIN HASTALIĞI TİP 2 DİYABET İLE MÜCADELEDE ; EGZERSİZ
Yüksek ökçeler...
Onurlu bir yaşam, onurlu bir ölüm...
Sağlık turizmi için avantajımız çok....
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı