Yazı Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 07:28
 
Komşuluk öldü, ruhuna El Fatiha...
Seran HASTÜRER
 
 

Küçük Kaymaklı ’da Akçasu Sokak’ ta doğdum büyüdüm… Annemler ve komşularımız hemen hemen aynı zamanlarda 74 sonrası tahsisle verilen evlerine taşınmışlar. Babam ve annem sanırım mahallenin en küçükleriydi ve evlenme hazırlığındaydılar. Taşınacakları evin temizliğini, boyasını, annemin nikah elbisesini, düğün elbisesini hep birlikte hiçbir karşılık beklemeden yardımlaşarak yapmışlar.  

Sonra abim 22 Nisan 1976’ da doğduğunda mahallede ilk kimin aldığını bilmediğim birkaç kez pembeden maviye, maviden pembeye boyanmış demir karyola yeniden maviye boyanarak annemin yatağının yanındaki yerini almış. 1980’de benim için tekrardan pembeye boyanana dek…

Albümleri incelediğim zaman görüyorum ki bizimkiler düğün gibi doğum günleri yaparlarmış. Doğum günü öncesi mutfakta çekilmiş resimler bir komşumuz elinde oklava, birinin elinde şerbet bir diğerinde hamur ve tabii ki hepsinin yüzünde bir gülümseme. Şimdi ise birçok komşumuzu doğum gününe davet edecek samimiyetimiz bile yok. 

Bir komşunuz sizin sevdiğiniz yemeği mi yaptı ya da çok yapılmayan meşakkatli bir yemek mi?  Hemen bir tabağa konur verilir, tabak geri verilirken asla boş verilmezdi. Şimdi sizin çocuğunuzun sevdiği yemeği bilen komşularınız var mı? Varsa şanslısınız. Ben muhallebi pişirildi mi tencerede kalanı yemeğe bayılırdım. Bu yüzden beni incitirlerdi “tencereden yeme düğününde yağmur yağacak” diye. Kim muhallebi yapsa beni çağırırdı.   

Okula gittiğim dönemlerde hasta olduğumda annemler işten gelene kadar komşularımızda kaldığımı hatırlarım. 

Bizim evin balkonu en uygun olduğu için genelde molohiyalar bizim balkonda ayıklanırdı. Bizim bahçe daha güneşliyse, çamaşırlar bizim bahçeye asılırdı 

Yaz akşamları herkes kapısının önünde oturur, hatta televizyonları uygun olanlar televizyonlarını da dışarı çıkarırdı.  Mahalle demek kocaman bir aile demekti. 

Şimdi ise günler geçiyor komşularımızın yüzünü bile görmüyoruz. Bazen kulak misafiri oluyorum bazı mahallelerde “Kapıyı açan hemen biri damlar” diye şikâyet edenler var. Kalabalık istemedikleri için sessiz yerlere taşınanlar. Çocukların kafalarını bilgisayardan kaldırmadığı bu dönemde dışarda biraz sesli oynasalar olay çıkaranlar. Eskiden insanlar üzüntülerini paylaşmaktan çekinirlerdi şimdi ise birinin gözü değmesin diye mutluluklarını paylaşmaktan  korkuyorlar...

Halbuki benim en sevdiğim sözlerden biridir acılar paylaştıkça azalır, mutluluklar paylaştıkça çoğalır.  Ben çocukluğumdaki komşulukları çok özledim. Biz ne zaman birbirimizi umursamaz olduk? Birbirimizi kırmaktan korkmaz olduk?  Neden böyle olduk? 

Meik Wiking’in “LYKKE” isimli dünyanın en mutlu insanlarının sırlarını konu alan kitabında, mutlu olmak için birlikteliklerin önemine değiniyor ve dünyanın değişik ülkelerinden şu örnekleri veriyor:

Danimarka’da Ortak Konut Projesi: Evler ortak avlunun etrafında açık bir daire oluşturuyor. Düşünsenize, gökyüzü masmavi ve bahçede oynayan çocukların sesleri yankılanıyor.  

Hollandalılar Gibi Yapın; Komşular Günü’nü kutlayın. Bir Hollanda atasözüne göre iyi bir komşu, uzak bir arkadaştan iyidir. 2006 yılından beri Hollandalılar her yılın 26 Mayıs’ında Ulusal Komşuluk Günü’nü kutluyorlar. 

Okinawa, Japonya: Dünyanın en sağlıklı insanlarının yaşadığı, çok sayıda insanın yüz yaşını geçtiği yer. Kimileri bunun ortak bir amaç için bir araya toplanmak anlamına gelen Moai’yle alakalı olduğunu düşünüyor. Üyelerin birbirine ömür boyu bağlandığı küçük ve güvenli sosyal ağlar yaratmak. Moai, bir çocuk doğduğu zaman kuruluyor ve hayat boyu problemler yaşadığında, ekonomik darboğazlara düşüldüğünde, hastalıkta ya da sevdiğiniz bir insanın yasını tutarken moai hep yanınızda oluyor.

Dünya da birçok ülke komşuluk kültürünü yaşatmak için birçok değişik etkinlikler düzenliyor. Hiçbir şey için geç değil.  Büyük değişiklikler yaratmak için önce küçük değişimler lazım. Hade bu akşam komşuda bir kahve içelim ya da bir tabak yemek uzatalım, hiç olmadı dışarıda gördüğümüz bir komşumuza nasılsınız diye soralım ve gülümseyelim…

 
Etiketler: Komşuluk, öldü,, ruhuna, El, Fatiha...,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı