Haber Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 10:15
 
'Bzim aile 50 kişiyi götürür'
Sevda Noyan, yazar Esra Elönü'nün sunduğu 'Arafta Sorular' adlı programında 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden tepki çekmişti. Noyan, "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. (…) Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır" demişti.
TÜRKİYE Haberi


Yazar Sevda Noyan, Ülke TV'de konuk olduğu programda sarf ettiği ve tepki çeken sözleriyle ilgili olarak gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube'daki yayınına konuk oldu.

Sevda Noyan, yazar Esra Elönü'nün sunduğu 'Arafta Sorular' adlı programında 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden tepki çekmişti.

Noyan, "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. (…) Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır" demişti.

3 Mayıs'ta Ülke TV'de yayımlanan programda Sevda Noyan'ın "ayaklarını denk alsınlar" sözleri üzerine Esra Elönü de, "Ayak az kalır, dört ayaklarını denk alsınlar" ifadelerini kullanmıştı.

Bu sözler dün sosyal medya platformlarında tepki çekti.

Konuyla ilgili cumartesi akşamı Cüneyt Özdemir'in yayınına katılan Sevda Noyan, sözlerinin bağlamından çıkarıldığı için tepki çektiğini ifade ederek 'savunma hakkını kullanacaklarını' vurgulamak için bu cümleleri kullandığını açıkladı.

"Siz bu ülkenin seçilmiş başkanına biz sizi silahla götürürüz diyeceksiniz, biz susacağız savunma hakkımız varken" diyen Noyan, 'haddini aştıysa' pişman olduğunu ve üzüldüğünü söyleyerek, "Bu ülkede kim darbe yapıyorsa ben darbecilerin karşısındayım, hakkımı savunurum elime ne geçiyorsa" dedi.

"Tekrar böyle bir şeye kalkışırlarsa teyzeler terliklerle tankların önüne mi atılacak sanıyorsunuz?" diyen Noyan, Cüneyt Özdemir'in "Bir yerde silah mı saklıyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"O dönemde herkes şaşırdı, ne olduğunu anlamadan kendimizi darbenin içinde bulduk. Şu anda böyle bir şeye hazırız, sadece silahtan bahsetmiyoruz, ruhen de hazırız.

"Gerekirse silah da olabilir. Karşınızdaki sizi öldürmeye geldiğinde siz ne yapacaksınız? Elinizde ne varsa ben savaşırım. Elimde bıçak varsa öyle saldırırım."

RTÜK gündemine taşınacak 

RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı ise Sevda Noyan'ın Ülke TV'deki sözlerini kurulun gündemine taşıyacağını açıkladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İlhan Taşçı, "Yayını RTÜK nezdinde bizzat takip edeceğim. Üst Kurul gündemine alınması için de pazartesi günü dilekçe vereceğim" dedi.

Programın sunucusu Esra Elönü ise, "Programda konuğumun son dönemlerdeki darbe imalarını değerlendirirken söylediklerinin haddi aşan ifadeler olduğu bir gerçek ve müdahale etmem gerekirdi. Gösterdiğim gafletin toplumsal barış ve birliktelik aleyhine yarattığı algıdan dolayı üzgünüm. Onun dışında her türlü kaos çıkarma ve darbe yapma imalarına karşı demokrasiyi ve hukuku savunma kararlılığımızın da bilinmesini isterim." açıklamasında bulundu.

Ülke TV: Özür dileriz

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ülke TV ise şu ifadeleri kullandı:

"3 Mayıs 2020 Pazar günü Arafta Sorular Programı'na konuk olan Sevda Noyan'ın, kamuoyunda tartışılan "darbe söylentileri" üzerine yapmış olduğu maksadını aşan açıklamaları Kanal 7 Medya Grubu'nun kurumsal değerleri ve yayın ilkeleri ile hiç bir şekilde uyuşmamaktadır. "

Sevda Noyan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

"Hain zombiler.. konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz?" diye yazan Noyan, "Bu sefer kaçacak delik de bulamayacaksınız" paylaşımı yaptı.

Noyan daha sonra bir başka tweet'te, "Hâlâ söylediklerimin arkasındayım. Sözlerimi çarpıtıp saldırıyorlar. Korkmuyorum." ifadelerini kullandı.

Noyan'ın televizyonda kullandığı ifadeler sosyal medyada da tepki çekti.

Çok sayıda kullanıcı, Noyan'ın sözlerinin suç olduğuna dair paylaşımlarda bulundu.

Süleyman Soylu da benzer açıklama yapmıştı

Twitter'da Sevda Noyan etiketi, 83 binden fazla paylaşımla Türkiye gündeminin üst sıralarına çıktı.

Noyan'a destek veren sosyal medya kullanıcıları ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun benzer sözlerinin yer aldığı bir video paylaştı.

Videoda Soylu, "Biz 15 Temmuz'da esas yapacaklarımızı yapamadık. Bu çok net yani. Bize o fırsatı bir daha verirler mi? Bilmiyorum. Bir daha böyle bir şeye kalkışırlarsa o fırsatı almış oluruz" derken görülüyor.

Soylu bu sözleri 13 Temmuz 2017'de HaberTürk televizyonunda söylemişti.

(BBC)

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 'Bzim, aile, 50, kişiyi, götürür',
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı